21 listopada Łódzkie Biuro Koncertowe Wirtuoz przygotowało dla naszej młodzieży koncert "Szanty Duo". Młodzież mogła posłuchać pieśni szantowych, poznać instrumenty, które wykorzystuje się w graniu tego typu muzyki, wzięła także aktywny udział w występach.
28 października w Miejskiej Bibliotece W Piotrkowie Trybunalskim odbył się konkurs recytatorski . Wzięło w nim udział także czworo uczniów z naszej szkoły: D. Kalisiak i M. Woch z kl. IIB, których opiekunem była D. Wiączek oraz M. Krzemieniewska i B. Maciaszczyk, których opiekunem była I. Hodorowicz.
W ramach obchodów Roku Sienkiewicza w ZSP nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim odbył się konkurs „Spotkania z Sienkiewiczem”. Uczniowie klas trzecich z naszej szkoły również wzięli w nim udział. 27 października gimnazjaliści rywalizowali w projektowaniu plakatów, kreatywnym pisaniu, konkursie dotyczącym wiedzy o polskim nobliście oraz archaizacji tekstu. Jedną z najciekawszych konkurencji był bieg terenowy związany z „Krzyżakami”. Nasi uczniowie zajęli wysokie trzecie miejsce spośród czternastu szkół uczestniczących w konkursie. Opiekunem była Dorota Wiączek.
25 października 2016 roku odbyła się wycieczka uczniów gimnazjum w Szydłowie do Warszawy. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie i uczestnictwo w zajęciach w laboratoriach biologicznym i fizycznym w Centrum Nauki Kopernik. Następnie uczestnicy wycieczki udali się na Stadion Narodowy w Warszawie.
Młodzież naszego gimnazjum oraz rodzice i nauczyciele wezmą udział w warsztatach poświęconych cyberprzemocy, zjawisku które bardzo często dotyka korzystających z internetu oraz urządzeń multimedialnych. W czasie warsztatów zostaną poruszone następujące zagadnienia:
komunikacja zapośredniczona
wizerunek w internecie
prawa autorskie
przegląd e- zagrożeń (warsztaty dla rodziców i nauczycieli).
Celem warsztatów będzie uświadomienie młodzieży, czym jest cyberprzemoc, jaki skutki za sobą niesie, jakie są konsekwencje działań związanych z cyberprzemocą.
Dnia 13 października 2016 roku w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Akademię zorganizowali członkowie koła teatralnego pod nadzorem pań Iwony Hodorowicz i Edyty Bąkowskiej oraz chór szkolny pod kierunkiem pana Sylwestra Ossowskiego.
Na początku tradycyjnie został wprowadzony sztandar szkoły i odśpiewany hymn narodowy. Następnie uczniowie klas I złożyli uroczyste ślubowanie, stając się pełnoprawnymi uczniami Gimnazjum. Całość uroczystości uświetnili zaproszeni goście, którzy mogli obejrzeć i wysłuchać zabawnych wierszyków o szkole przeplatanych utworami muzycznymi w wykonaniu pierwszoklasistów. Ślubowanie było połączone z obchodami Dnia Papieskiego, za program odpowiedzialna była pania Dorota Lasecka.
Na zakończenie uczniowie złożyli serdeczne życzenia nauczycielom, za ich pedagogiczny trud i wręczyli im kwiaty.
W dniach 16.10-22 października 2016 roku szkoła Pureza de Maria z Madrytu gościła nauczycieli i uczniów z Polski, Chorwacji, Łotwy, Grecji i Czech. Było to trzecie spotkanie w ramach projektu Erasmus+ „Environment surrounding us as a challenge and responsibility”. Tym razem gości podejmowała Osnovna Skola Molve (Chorwacja).
W gronie gości znaleźli się nauczyciele Gimnazjum im Marii Konopnickiej w Szydłowie:
p. Dyrektor Bożena Palus, p. Sylwia Bernacka (koordynator projektu), p. Elżbieta Jóźwik (pedagog szkolny) oraz uczniowie: Dominik Maciołek. Dominika Kalisiak, Malwina Kopertowska, Agata Piotrowska, i Aleksandra Wocheń.
Zgodnie z tematem projektu, goście zwiedzili wiele miejsc związanych z kulturą regionu oraz podziwiali otaczające je krajobrazy i rozmawiali na temat środowiska oraz recyklingu. Oczywiście wszyscy uczestnicy projektu mieli okazję poznania pięknej stolicy Hiszpanii- Madrytu.
Ważnym punktem programu była wizyta w szkole hiszpańskiej, która jest bezpośrednim partnerem w projekcie. Uczniowie wszystkich szkół partnerskich przedstawiali przygotowane wcześniej prezentacje oraz plakaty dotyczące recyklinu.
Dzięki wspólnym wycieczkom i zajęciom uczniowie bardzo się zaprzyjaźnili, trudno im było rozstać się po tygodniowym pobycie.
Kolejne spotkanie partnerów odbędzie się w Chorwacji w dniach 27.03 – 02.04 2017 roku.
Słowa „Bądźcie świadkami miłosierdzia” były hasłem XVI Dnia Papieskiego, który 9 października 2016 roku obchodzono w całej Polsce.
Uczniowie naszej szkoły 9 października podczas Mszy Świętej w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Szydłowie Kolonii zaprezentowali wzruszający montaż słowno-muzyczny poświęcony wielkiemu Polakowi Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.
W programie wykorzystano wiersze: Juliusza Słowackiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, fragmenty ,,Dzienniczka” świętej Faustyny Kowalskiej oraz wiersze Karola Wojtyły. Przypomniano szczególny dzień 16 października 1978 roku oraz inne ważne wydarzenia z życia papieża. W Roku Miłosierdzia najlepszym wzorem dla nas jest właśnie Jan Paweł II, który jak mało kto potrafił w czyn wprowadzać słowa o miłosierdziu.
Ksiądz Proboszcz Włodzimierz Dudka podziękował pani dyrektor Bożenie Palus, nauczycielom, zaangażowanym w przygotowanie uroczystości pani Dorocie Laseckiej i panu Sylwestrowi Ossowskiemu oraz uczniom za dostarczone wrażenia artystyczne i duchowe.
Program zaprezentowano także w Gimnazjum im. M. Konopnickiej w Szydłowie 13 października w obecności zaproszonych gości przedstawicieli władz gminnych i dla całej społeczności szkolnej.
W dniu 29 września 2016 roku odbyła się w naszym Gimnazjum kolejna edycja Międzygimnazjalnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych, organizowanego przez p. Sylwię Bernacką i p. Iwonę Retkę. Tym razem konkurs dotyczył wiedzy z zakresu polityki, historii, geografii i kultury Kanady w XX i XXI wieku. W konkursie uczestniczyły trzyosobowe zespoły uczniów z powiatu piotrkowskiego. Nasze Gimnazjum reprezentowali uczniowie kl. IIB Dominik Maciołek, Bartosz Grabowiecki i Jakub Owczarek. Uczniowie rywalizowali w 11 różnych konkurencjach. I miejsce przypadło w udziale Gimnazjum w Woli Krzysztoporskiej, II miejsce - Gimnazjum w Szydłowie, a III miejsce – Zespół Szkolno Gimnazjalny nr 1 w Piotrkowie Tryb.
W lipcu w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli jednego z ukraińskich uniwersytetów, który nawiązał współpracę z Akademią im. J. Kochanowskiego w Piotrkowie Tryb. Delegacji przewodniczył Vyacheslav Savenok. Goście odwiedzili nasze gimnazjum w ramach prezentacji pokazowej jednostki oświatowej. Należy nadmienić, że goście spotkali się z panem Krzysztofem Kulińskim - Wójtem Gminy Grabica. Rozmawiano m.in. o możliwościach współpracy na szczeblu lokalnym między Polską a Ukrainą.
Centrum Idei ku Demokracji, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim byli organizatorem konkursu dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych "MIŁOSIERDZIE W BIBLII". Zadaniem uczestników konkursu było zilustrowanie jednego z uczynków miłosierdzia, którego przykład możemy znaleźć w Starym Testamencie. Do konkursu włączyli się również uczniowie Gimnazjum im. M. Konopnickiej w Szydłowie.
29 września 2016 r. w Dniu Głośnego Czytania Biblii - jednej z ksiąg Starego Testamentu - Pieśni nad Pieśniami nastąpiło również podsumowanie konkursu , wystawa nagrodzonych i wyróżnionych prac.
Nasi uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe:
I miejsce zajęła Patrycja Rudzka uczennica klasy I b,
II miejsce zajęła Julia Filipek uczennica klasy II b,
- za udział w konkursie Bartosz Maciaszczyk uczeń klasy I b. Gratulujemy!
"Dzień Głośnego Czytania Biblii”
W dniu 29 września odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim II edycja Dnia Głośnego Czytania Biblii.
W tym dniu również uczniowie naszej szkoły na lekcjach religii czytali księgę Pisma Świętego Starego Testamentu ,, Pieśń nad Pieśniami”.
Z uwagi na trwający Rok Miłosierdzia dzieliliśmy się wartościami i przesłaniem zawartym na kartach Pisma Świętego. Uwzględniając kierunki realizacji polityki oświatowej państwa, zwłaszcza zmierzające do kształtowania postaw i wychowania do wartości, przybliżyliśmy treści, jakie można znaleźć w najważniejszej Księdze świata, jaką jest Biblia.
23. EDYCJA AKCJI SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA PRZEBIEGAŁA POD HASŁEM
„Podaj dalej... drugie życie odpadów"
Głównym przesłaniem akcji jest:
- promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji,
- unikanie odpadów – szacunek do przedmiotu,
- uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko i ilość wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.
Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!
Zrób wszystko, by odpad za szybko nie trafił na wysypisko!
Również i nasze gimnazjum aktywnie włączyło się w akcję. Młodzież pod opieką nauczycieli i wychowawców sprzątała tereny wokół szkoły. Zebrane odpady policzono. Worki ze śmieciami służby gminne zebrały i wywiozły na wysypisko śmieci.
Wakacje już za nami... 1 września spotkaliśmy się na inauguracji roku szkolnego 2016/2017. Oficjalną część poprzedziła msza w kościele parafialnym, później młodzież wraz z wychowawcami i nauczycielami wzięła udział w części oficjalnej. W uroczystości udział wzięli Wójt Gminy Grabica - pan Krzysztof Kuliński oraz ks. Włodzimierz Dudka. Zebrani goście, uczniowie oraz rodzice wysłuchali przemówień oraz krótkiej części artystycznej przygotowanej przez uczniów klas II. W szeregach braci uczniowskiej znaleźli się uczniowie klas pierwszych, których pani dyrektor szczególnie powitała, zaś wszystkim uczniom życzyła sukcesów i wytrwałości.
24 czerwca 2016 r. – każdy z uczniów czekał na ten dzień – zakończenie roku szkolnego. Oficjalną uroczystość poprzedziła msza św. w kościele parafialnym w Szydłowie, później młodzież udała się do szkoły na rozdanie świadectw. Na uroczystości obecni byli zaproszeni goście w osobach Wójta Gminy Grabica – pana Krzysztofa Kulińskiego, przewodniczącego Rady Gminy - pana Dariusza Kalisiaka, pana Ryszarda Mroczkowskiego – radnego gminy, pani Anny Kopertowskiej – przewodniczącej Rady Rodziców, ks. Proboszcza – Włodzimierza Dudki, rodziców. Uroczystość rozpoczęła pani Bożena Palus – dyrektor Gimnazjum w Szydłowie. Podziękowała uczniom za cały rok wytężonej pracy oraz za uzyskanie wysokich wyników w egzaminie gimnazjalnym oraz nauczycielom, którzy aktywizowali uczniów do pracy, do udziału w konkursach. Na koniec życzyła wszystkim spokojnego wypoczynku i udanych wakacji. Po przemówieniach pani dyrektor wręczyła nagrody i wyróżnienia. Należy nadmienić, że najlepszą absolwentką naszego gimnazjum została Milena Góra – uczennica kl. IIIB, wśród uczniów klas I – II najlepszą uczennicą jest Julia Filipek – uczennica kl. IB. Na koniec zebrani gości wysłuchali piosenek i obejrzeli poloneza w wykonaniu uczniów klas trzecich. Po części oficjalnej uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas na rozdanie świadectw, dodatkowo uczniowie klas III mieli słodki poczęstunek w postaci tortu.
Zobacz fragment poloneza w wykonaniu absolwentów https://youtu.be/7fBmjZwcTWs
W dniach 16 -18 czerwca 2016 roku nasze Gimnazjum gościło nauczycieli z sześciu szkół partnerskich z Chorwacji, Czech, Grecji, Hiszpanii, Łotwy i Turcji. Było to trzecie spotkanie w ramach realizacji projektu Erasmus+ " Environment surrounding us as a challenge and responsibility", którego głównym celem jest podniesienie świadomości odpowiedzialności za otaczające nas środowisko.
Pierwszym punktem programu wizyty zagranicznych gości było zwiedzanie naszej stolicy. Warszawa urzekła nauczycieli Starym Miastem i Łazienkami z Pomnikiem Chopina.
17 czerwca nauczyciele odwiedzili nasze Gimnazjum, gdzie witał ich pan Krzysztof Kuliński, Wójt Gminy Grabica, pan Rafał Czajka, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szydłowie, pani Bożena Palus, Dyrektor Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie, grono pedagogiczne Gimnazjum oraz cała społeczność uczniowska. Uczniowie zaangażowani w realizację projektu przedstawili krótki program artystyczny. Następnie wszyscy partnerzy wzięli udział w zajęciach warsztatowych, omawiali szczegóły dalszej realizacji projektu i ustalali terminy kolejnych spotkań.
W ostatnim dniu Międzynarodowego Spotkania Projektowego nauczyciele udali się na wycieczkę do Łodzi, w czasie której m. in. spacerowali ulicą Piotrkowską i korzystali z wolnego czasu w Manufakturze.
Na koniec nasi goście znaleźli upragniony relaks w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie odpoczywali przy Niebieskich Źródłach.
Kolejne spotkanie partnerów: nauczycieli i uczniów planowane na październik 2016 ma odbyć się w Hiszpanii.
Zobacz informacje nt projektu w Łódzkich Wiadomościach Dnia: http://lodz.tvp.pl/25864090/17062016-2145
W dniach 15 – 18 czerwca uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami (D. Wiączek, I. Hodorowicz i D. Lasecką) byli na wycieczce w Trójmieście. Pierwszego dnia zobaczyli Zamek w Malborku i port w Gdyni, a w nim dwa statki ORP „Błyskawica” i „Dar Pomorza”. W planie następnych dni znalazły się takie miejsca jak: Stare Miasto w Gdańsku i Dwór Artusa, wybrzeże Westerplatte, na które uczestnicy wycieczki udali się statkiem „Galeon” oraz półwysep Helski, gdzie w fokarium zobaczyli, jak karmi się foki. Przed wyjazdem do domu uczniowie mieli okazję posłuchać wspaniałego koncertu organowego w Kościele w Oliwie. Niechętnie wracali, gdyż wycieczka była niezwykle udana i pełna wrażeń. Poza zwiedzaniem opiekunki organizowały wiele gier i zabaw w ośrodku w Gdyni, w którym zatrzymali się uczestnicy wycieczki.
W dniu 9 czerwca uczniowie klasy IB i IIB naszego gimnazjum zwiedzali atrakcje przyrodniczo-historyczne Spalskiego Parku Krajobrazowego. Wyjazd odbył się w ramach realizowanego programu "Moja wymarzona ekopracownia".
Spalski Park Krajobrazowy chroni pozostałości rozległej niegdyś Puszczy Pilickiej i jest jednym z najatrakcyjniejszych terenów pod względem rekreacji i turystyki w Łódzkiem. Wraz z Sulejowskim i Przedborskim Parkiem Krajobrazowym tworzy Zespół Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.
W Gimnazjalnym Konkursie Poetyckim, organizowanym przez Gimnazjum nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim, uczniowie mogą wykazać się
swoimi umiejętnościami w dziedzinie wierszy, a precyzując, ich pisania.
To już XII edycja, w której gimnazjaliści z Piotrkowa i powiatu tworzyli, pisali, rymowali i szukali natchnienia, po to, by osiągnąć sukces w tych zawodach. Udało się to jednej z naszych uczennic z klasy IIIB - Paulinie Kacperskiej. Została ona wyróżniona nagrodą Przewodniczącego Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. W pracy nad wierszami wspierała ją Pani Dorota Wiączek
7 czerwca w naszym gimnazjum wystąpił duet perkusyjny, który w programie pt "Z perkusją dookoła świata" zaprezentował bardzo ciekawe informacje oraz pokaz muzyki z wykorzystaniem instrumentów perkusyjnych. Pokaz miał charakter aktywny, ponieważ wzięła w nim udział młodzież naszej szkoły, grając na wybranych instrumentach. Wszyscy doskonale bawili się na koncercie.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi ogłasza VI edycję Konkursu „Ekobelfry”, którego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najbardziej aktywnych nauczycieli, prowadzących działalność na polu edukacji ekologicznej oraz szkół i przedszkoli propagujących tematykę ochrony środowiska w roku szkolnym 2015/2016.
Link do nt konkursu http://www.wfosigw.lodz.pl/konkursy_o_nagrode_funduszu/article,1870,1,1.html