Ogólne informacje o programie

COMENIUS 2013-2015

Z wielką radością informujemy, iż po raz pierwszy Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie uzyskało akceptację Agencji Narodowej FRSE na realizację projektu Comenius "Let Europe's Rhythm Beat in the Same Heart". Tym samym nasza szkoła otrzyma 20 000 euro z funduszy europejskich na realizację działań projektowych w latach 2013-2015. Projekt został opracowany przez nauczycielkę języka angielskiego Sylwię Bernacką we współpracy ze szkołami z pięciu krajów: Węgier, Turcji, Włoch, Chorwacji i Litwy.
Głównym celem projektu jest ukazanie uczniom z różnych krajów, jak są do siebie podobni w wielu dziedzinach pomimo dzielących ich kilometrów oraz że nie ma pomiędzy nimi żadnych granic. Uczniowie poznają tradycje i obyczaje, co pozwoli im zbliżyć się do siebie i nawiązać nowe przyjaźnie. Nauczą się szanować inne kultury oraz własne dziedzictwo narodowe. Zachęcamy wszystkich uczniów do aktywnego zaangażowania w zaplanowane działania związane z projektem. Pierwszym wyjazdem zagranicznym w ramach projektu Comenius będzie wizyta w szkole partnerskiej w Szolnok, w środkowych Węgrzech.

Sprawozdanie z realizacji projektu Comenius

30 września 2015 roku zakończył się realizowany w Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie projekt "Let Europe's Rhythm Beat in the Same Heart" w ramach Programu Comenius "Uczenie się przez całe życie".

Udział w projekcie realizowanym w latach 2013-2015 umożliwił naszym uczniom nawiązanie współpracy z rówieśnikami z pięciu krajów partnerskich, poznanie języków, kultury i zwyczajów innych narodowości, jak również promowanie własnego dziedzictwa kulturowego, rozwinął tożsamość europejską wśród uczniów - stwierdza p. Bożena Palus, Dyrektor Gimnazjum.- Nasza współpraca będzie miała pozytywny wpływ na poziom kształcenia, rozwoju osobistego i umiejętności społecznych. Przy użyciu narzędzi komunikacyjnych, np. Internetu uczniowie nadal będą poszerzać swoją wiedzę o państwach partnerskich i utrzymywać stały kontakt z rówieśnikami z Węgier, Włoch, Chorwacji, Litwy i Turcji.
Jednakże realizacja projektu wiązała się ściśle także z nawiązaniem kontaktów między przedstawicielami organów prowadzących i dyrektorami szkół, co umożliwiło wymianę doświadczeń w zakresie zarządzania oświatą oraz zmotywowało nauczycieli do wprowadzenia innowacyjnych metod nauczania.

Niewątpliwą zaletą było stosowanie języka angielskiego jako języka roboczego w projekcie, gdyż stanowiło doskonałą możliwość wzbogacenia praktycznych umiejętności zaangażowanych osób oraz wzmocnienia ich kompetencji językowych.

Wśród wielu rezultatów projektu należy wymienić utworzoną stronę internetową www.lerbish.jimdo.com, która zawiera podstawowe informacje o projekcie, jego celach i realizacji oraz partnerach, a także mnóstwo zdjęć z wymiany młodzieży oraz opis  działań podejmowanych w trakcie trwania projektu.
Promocji projektu Comenius ma służyć także broszura informacyjna, opracowana przez uczniów i nauczycieli, w której umieszczono wyłonione w konkursie zwycięskie logo projektu.
 W celu lepszego poznania kultury i obyczajów krajów partnerskich uczniowie i nauczyciele opracowali mini-słowniczek zawierający podstawowe słownictwo w sześciu językach krajów partnerskich, wydali płytę CD z piosenkami i tańcami ludowymi, kalendarz na rok 2015 "Święta obchodzone w krajach partnerskich " przedstawiający najważniejsze święta narodowe i religijne w krajach partnerskich oraz bogato ilustrowany magazyn opisujący stroje ludowe i potrawy lokalne krajów partnerskich. Ponadto uczniowie własnoręcznie wykonali miniaturowe lalki w strojach ludowych wszystkich krajów partnerskich oraz kartki świąteczne, które wysłali do rówieśników z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy.
Uczniowie i nauczyciele mieli również szansę doskonalenia swoich umiejętności w zakresie technologii komunikacyjno-informacyjnej opracowując prezentacje multimedialne: "Nasz kraj i region" oraz "Struktura systemu edukacyjnego".
Nie zapomniano także o utworzeniu kącika tematycznego "Comenius Corner", gdzie zamieszczano na bieżąco zdjęcia z wyjazdów oraz informacje na temat wszelkich podejmowanych działań.
Łącznie w ramach projektu "Let Europe's Rhythm Beat in the Same Heart" zrealizowano 30 mobilności (17 wyjazdów uczniów i 13 wyjazdów nauczycieli).

Gmina Grabica w projekcie Comenius

Link do projektu