Informacje ogólne Otwarcie ekopracowni

Ekopracownia

Zobacz więcej zdjęć https://szydlowgim.edupage.org/album/?

Informacja o dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi,  zadania w ramach konkursu „Moja wymarzona ekopracownia”.

Nazwa zadania: „Młodzi ekolodzy dla gminy”
Wartość ogólna: 36 600 zł
Dotacja ze środków WFOŚiGW w Łodzi:
Środki własne: 3 500 zł
Dowiedz się więcej ze strony: http://www.zainwestujwekologie.pl/

ZAKRES PROJEKTU

Projekt „Młodzi ekolodzy dla gminy” w Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie obejmuje w swej treści zaplanowanie i utworzenie szkolnej pracowni ekologicznej przez wyposażenie jej w nowoczesne i różnorodne pomoce dydaktyczne  w celu  wdrożenia w określonym czasie programu edukacyjnego skupionego wokół zagadnień: funkcje ekosystemów, ochrona bioróżnorodności.

Wyposażenie ekopracowni dofinansowanej w ramach zadania „Młodzi ekolodzy dla gminy” obejmuje:

a) pomoce dydaktyczne związane bezpośrednio z edukacją ekologiczną:

Model tułowia ludzkiego z głową

Mikroskop – 5 sztuk

Mikroskop z okularem cyfrowym

Multimedialny atlas przyrodniczy PWN

Multimedialna  encyklopedia PWN Biologia

Walizka ekobadacza – badanie wód i gleby- 5 sztuk

Wielofunkcyjny przyrząd do pomiarów ekologicznych

Globus – 5 sztuk

Kolekcje skał i minerałów

Lornetka metalowa

Busola/kompas- 5 sztuk

Tellurium

Zestaw szkiełek mikroskopowych- 2 sztuki

Zestaw preparacyjny

Zestawy programów multimedialnych – chemia, biologia, geografia

b) sprzęt:

Agawa - 2 sztuki

Zamiokulkas zamiolistny -2 sztuki

Epipremnum  złociste  -  2 sztuki

Projekt ekologiczny dotyczy kształcenia młodzieży w Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie. Treści zawarte w programie są zgodne z podstawą programową dla gimnazjum i będą realizowane w ramach zajęć lekcyjnych z biologii, geografii, chemii, fizyki oraz  koła biologiczno- ekologicznego, koła chemicznego, koła geograficznego z elementami edukacji europejskiej, koła fizycznego.

Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu pracowni  realizacja takich celów jak:

• pogłębianie wiedzy ekologicznej i uświadamianie uczniom poczucia odpowiedzialności za stan środowiska,
  • określenie reguł, których przestrzeganie zapewni przyrodzie niezmieniony stan a człowiekowi umożliwi korzystanie z jej zasobów,
  • rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i dociekliwości poznawczej poprzez przeprowadzanie doświadczeń i obserwacji (także w terenie),
  • umożliwienie poznawania przyrody dzieciom ze szczególnymi potrzebami edukacyjnymi  oraz młodzieży szczególnie uzdolnionej w zakresie przedmiotów przyrodniczych,  będzie w pełni możliwa. Edukacja ekologiczna będzie miała formę niezwykle ciekawą i przyjemną dla uczniów, co wpłynie na wzrost ich motywacji do nauki.

Atutem ekopracowni będzie wielofunkcyjny zestaw multimedialny z tablicą interaktywną wraz z oprogramowaniem. Dzięki takiemu wyposażeniu możliwa będzie projekcja różnych filmów i prezentacji multimedialnych na wszystkich przedmiotach przyrodniczych. Pracownia wyposażona będzie także w mikroskopy, których wykorzystanie na lekcjach biologii, zajęciach koła biologiczno - ekologicznego zwiększy atrakcyjność i  będzie sprzyjać lepszemu zapamiętywaniu wiadomości oraz da możliwość dokładnego poznania budowy organizmów żywych.  Miejscem doświadczeń  będzie stanowisko robocze, umywalka,  szafka na sprzęt laboratoryjny. Na  ścianach umieszczona zostanie fototapeta przedstawiające leśny krajobraz.
Całość pracowni uatrakcyjni kącik z akwarium i egzotycznymi roślinami doniczkowymi.
Nowa ekopracownia umożliwi  uczniom przeprowadzanie ciekawych i inspirujących doświadczeń oraz realizacji różnych projektów badawczych z możliwością samodzielnego przedstawiania prezentacji multimedialnych. Pozwoli docenić bogactwo i walory przyrodnicze gminy i okolic, a także uzmysłowi konieczność dbania o środowisko, w którym żyjemy.