Wakacje dobiegły końca. Uczniowie naszego gimnazjum spotkali się 1 września na uroczystym rozpoczęciu nowego roku szkolnego 2015/2016. Przed nimi 10 miesięcy wytężonej pracy. Uroczystość otworzyła dyrektor szkoły pani Bożena Palus, w swym przemówieniu odniosła się do młodzieży, która dopiero rozpoczyna naukę w naszej szkole, życząc im sukcesów w nauce, nowych przyjaźni. Pozostałej młodzieży równiez życzyła, by ten rok szkolny był bogaty w działania edukacyjne, a wyniki w nauce sprawiały radość uczniom i rodzicom. Na koniec zebrani obejrzeli krótki program artystyczny przygotowany przez uczniów klas drugich.
Na ten dzień czekał każdy uczeń. 26 czerwca spotkaliśmy się ostatni raz w murach naszej szkoły. Przed nami dwa miesiące wakacji. Jednak zanim pożegnaliśmy szkołę, spotkaliśmy się na uroczstej akademii z okazji zakończenia roku szkolnego. Na uroczystości obecni byli goście: pan Krzysztof Kuliński - Wójt Gminy Grabica, Dariusz Kalisiak - przewodniczący Rady Gminy Grabica, Rafał Czajka - dyrektor ZSP w Szydłowie, ks. Włodzimierz Dudka - proboszcz parafii w Szydłowie, rodzice, uczniowie, nauczyciele. Pani Bożena Palus - dyrektor Gimnazjum w Szydłowie podsumowała działania podjętę w ciągu roku szkolnego oraz wręczyła nagrody uczniom, którzy wyróżnili się i osiągnęli bardzo dobre wyniki. Zebrani obejrzeli występ absolwentów, którzy zatańczyli poloneza. Po uroczystości uczniowie udali się z wychowawcami do klas.
W dniach 15 – 17 czerwca 2015 młodzież klas III Gimnazjum w Szydłowie wzięła udział w wycieczce turystycznej. W pierwszym dniu uczniowie zwiedzali Park Narodowy Gór Stołowych. Zdobyli Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt w Górach Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi z panoramą Sudetów. Kolejny dzień wycieczki to zwiedzanie przepięknej stolicy Czech – Pragi. Młodzież zobaczyła Hradczany - "królewską" dzielnicę na zachodnim, wysokim brzegu Wełtawy. Jedną z atrakcji był rejs po Wełtawie. W ostatnim dniu wycieczki młodzież zwiedzała Wrocław – Stare Miasto, panoramę Wrocławia podziwiała z 213- metrowej wieży widokowej Sky Tower. Na koniec uczniowie odwiedzili ogród japoński, gdzie mogli zobaczyć ciekawą roślinność. Organizatorem wycieczki była Marzena Kukuła.
W dniach 22-31 maja 2015 roku szkoła Bostanbaşı Mah. Çiftlik Cad. w tureckiej Malatya gościła nauczycieli i uczniów z Polski, Włoch, Litwy, Węgier i Chorwacji. Było to już niestety ostatnie spotkanie w ramach projektu Comenius "Let Europe's Rhythm Beat in the Same Heart".
W gronie gości znaleźli się nauczyciele Gimnazjum im Marii Konopnickiej w Szydłowie: p. Dyrektor Bożena Palus, p. Sylwia Bernacka (koordynator projektu), p. Iwona Retka oraz uczennice klasy IIIa: Patrycja Grzędowska, Magdalena Pokora i Patrycja Okruszek.
Ponieważ temat projektu brzmi "Let Europe's Rhythm Beat in the Same Heart", goście zwiedzili wiele miejsc związanych z kulturą regionu. Wyjazd rozpoczęli w Stambule, gdzie podziwiali przepiękne muzeum Hagia Sophia, budynek uważany za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia naszej ery. Zwiedzili również Błękitny Meczet, który jest jednym z ostatnich, a zarazem najwspanialszych przykładów tzw. "klasycznego okresu" sztuki islamskiej w Turcji. Ciekawą wycieczką okazał się rejs statkiem pod Most Bosforski łączący dzielnice Stambułu: Ortaköy w Europie z Beylerbeyi w Azji. Po wizycie w Stambule nadszedł czas na przepiękną Malatyę. Goście z krajów partnerskich byli między innymi w Levent Valley i Günpınar Waterfall, gdzie mieli okazję podziwiać przepiękne krajobrazy górskie, odpocząć przy wodospadzie oraz skosztować kuchnię turecką w kanionie Tohma Canyon. Wybrali się również w nieco męczącą, ale jakże ekscytującą podróż na szczyt góry Nemrut, gdzie podziwiali jeden z najpiękniejszych zachodów słońca. Zwiedzili również miasteczko Battalgazi w pobliżu Malatya.
Ważnym punktem programu była wizyta w szkole tureckiej, która jest bezpośrednim partnerem w projekcie. Uczniowie szkół partnerskich z Chorwacji i Węgier przedstawiali przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne dotyczące słownika międzynarodowego z wybranymi zwrotami oraz narodowych strojów i potraw każdego kraju partnerskiego. Uczestniczyli także w wyjątkowej lekcji tureckiego tańca ludowego.
Ponadto nauczyciele ze wszystkich krajów partnerskich omówili i podsumowali działania wykonane podczas dwóch lat pracy.
Dzięki wspólnym wycieczkom i zajęciom uczniowie bardzo się zaprzyjaźnili, trudno im było rozstać się po tygodniowym pobycie.