1 lutego 2016 roku odbył się II etap SZKOLNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO. Udział w nim wzięło 15 uczniów gimnazjum, którzy zakwalifikowali się po pierwszym etapie – dyktandzie ortograficznym, które pisali wszyscy uczniowie gimnazjum. W wyniku przeprowadzonego testu ortograficznego wyłoniono Szkolnego Mistrza Ortografii.
Wyniki:
Agata Piotrowska - I miejsce (opiekun Marzena Kukuła)
Paulina Kacperska - II miejsce (opiekun Dorota Wiączek)
Milena Góra - II miejsce (opiekun Dorota Wiączek)
Konrad Nowak - II miejsce (opiekun Iwona Hodorowicz)
W dniu 22 lutego 2016 r. w Gimnazjum w Szydłowie odbyły się I Mistrzostwa Gminy Grabica w Tenisie Stołowym dla uczniów szkół w roczniku 2000-2004 (szkoły podstawowe i gimnazja) oraz grupy otwartej. Turniej swym patronatem objął Wójt Gminy Grabica Krzysztof Kuliński. W turnieju wystartowało 24 zawodników i zawodniczek. W grupie dziewcząt 6 zawodniczek, w grupie chłopców 11 zawodników i w grupie otwartej 7 zawodników.
Po przeprowadzeniu zawodów pani Bożena Palus - Dyrektor Gimnazjum w Szydłowie wręczyła najlepszym uczestnikom dyplomy i puchary ufundowane przez pana Krzysztofa Kulińskiego Wójta Gminy Grabica.
Wyniki:
Grupa dziewcząt (rocznik 2000 – 2004)
I m. Malwina Kopertowska Gimnazjum w Szydłowie
II m. Dagmara Fryndt Gimnazjum w Szydłowie
III m. Patrycja Kochanowska Gimnazjum w Szydłowie
Grupa chłopców (rocznik 2000 – 2004)
I m. Patryk Bernacki SP Brzoza
II m. Szymon Kawnik SP Brzoza
III m. Patryk Michalak Gimnazjum w Szydłowie
Grupa otwarta
I m. Michał Maciejewski
II m. Ireneusz Michalak
III m. Jerzy Derendarz
W dniu 10 lutego zorganizowane zostało spotkanie uczniów naszej szkoły ze sportowcami. Zaproszeni goście to zapaśnicy z Atletycznego Klubu Sportowego z Piotrkowa Trybunalskiego.
Zaplanowane spotkanie odbyło się pod hasłem „Bezpieczeństwo w sporcie oraz budowanie własnego systemu wartości poprzez osiągnięcia sportowe". Głównym celem spotkania ze sportowcami było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo własne oraz innych podczas rywalizacji sportowej oraz funkcję jaką może pełnić sport w życiu młodych ludzi. O swoich przygodach i zmaganiach sportowych opowiadali: srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie (1992 r.) w kategorii wagowej 82 kg - Piotr Stępień, czterokrotny i aktualny Mistrz Polski Seniorów w kategorii wagowej 66 – 71 kg - Edgar Melkumow oraz Mateusz Bernatek - aktualny Mistrz Polski Seniorów i Mistrz Europy do lat 20 z 2014 roku w kategorii wagowej 66 kg.
Po wysłuchaniu osobistych wspomnień zaproszonych gości, które związane były z ich karierami sportowymi, uczniowie przeszli do serii pytań. Odpowiadając na pytanie: "Co w sporcie jest najważniejsze: talent, praca, szczęście czy coś jeszcze?" – Piotr Stępień odpowiedział, że "sukces w sporcie zależy od ilości powtórzeń, a największym talentem jest zdolność do wytrwałej i często bardzo ciężkiej pracy". Inne pytanie, które zadali uczniowie brzmiało: „Jeśli miałby Pan zachęcić młodych ludzi do uprawiania sportu, to co Pan by im powiedział?”. Zaproszeni goście odpowiedzieli zgodnie, że „Sport to wspaniała przygoda. Sport to dla wielu ludzi wielka szansa. Sport to prawdziwa szkoła charakterów, kształtuje te cechy, które w życiu codziennym są nieodzowne. Sukcesy i porażki uczą nie tylko spontanicznych zachowań, ale przede wszystkim kształtują własny system wartości. Sportowcy zawsze muszą rozstrzygnąć choćby taki dylemat jak: sukces za wszelką cenę, czy zdrowie własne i innych ludzi".
Podsumowując, całe spotkanie odbyło się w wesołej atmosferze, nacechowanej dużym zainteresowaniem uczniów. Na koniec pani dyrektor Bożena Palus podziękowała zaproszonym gościom za przybycie, a uczniowie zrobili wspólne pamiątkowe zdjęcia.
W dniu 5 lutego 2016 r. w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Brzozie nastąpiło uroczyste otwarcie trzech ekopracowni powstałych na terenie gminy Grabica. Otwarcie ekopracowni w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Brzozie, Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie i Szkole Podstawowej im. Janiny Porazińskiej w Boryszowie było możliwe dzięki pozyskaniu dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach projektu „Moja wymarzona ekopracownia”.
Uroczystość uświetnili swą obecnością: Dyrektor Biura WFOŚiGW w Łodzi - Krystyna Czechowska, Wójt Gminy Grabica – Krzysztof Kuliński, Specjalista ds. Ochrony Przyrody Oddziału Terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych – Maciej Sobański, Dariusz Kalisiak – przewodniczący Rady Gminy Grabica, dyrektorzy szkół: Bożena Palus, Małgorzata Florczak, Jarosław Baran, Grażyna Babska, Milena Stępień, p.o. dyrektora Szkoły Podstawowej w Brzozie – Anna Tarnawska, Proboszcz Parafii św. Stanisława Kostki w Karlinie – Ksiądz Roman Kurzdym, Przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Brzozie – Aleksandra Nieśmiałek, nauczyciel przyrody w Szkole Podstawowej w Boryszowie – Honorata Szulc, nauczyciel przyrody w Szkole Podstawowej w Brzozie oraz Gimnazjum w Szydłowie – Małgorzata Piekarska.
Symboliczną wstęgę przecinali: prezes zarządu WFOŚiGW w Łodzi, wójt Gminy Grabica, dyrektorzy szkół oraz uczeń.
Po przecięciu wstęgi ksiądz proboszcz Roman Kurzdym dokonał poświęcenia nowo otwartej ekopracowni.
Pierwszym punktem programu było wystąpienie Pana Macieja Sobańskiego Specjalisty ds. Ochrony Przyrody Oddziału Terenowego Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.
Drugim punktem programu były pokazy wykorzystania przez uczniów pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach projektu. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Brzozie wyświetlili prezentację multimedialną pt. „Park Dworski w Brzozie”. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Boryszowie wystąpili z pokazem doświadczalnym pt. „Źródła energii odnawialnej” oraz wyświetlili krótką prezentację dokumentującą etapy powstania ekopracowni pt. „Nasze małe eksperymentatorium”. Na zakończenie uczennice klasy IIIB Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie przedstawiły prezentację z odbytego konkursu fotograficznego pt. „Fauna i flora okolicy naszej szkoły”, a także przedstawiły pokaz doświadczalny z wykorzystaniem walizki ekobadacza pt. „Oznaczanie stężenia fosforanów, zawartości żelaza w rzece Grabi oraz badanie pH gleby”.
Zasoby wszystkich ekopracowni wykorzystywane są do prowadzenia innowacyjnych zajęć z zakresu nauk przyrodniczych, kół przedmiotowych. Stanowią doskonałą bazę do organizowania spotkań tematycznych związanych z edukacją środowiskową, konkursów i akcji ekologicznych.
10 lutego w naszej szkole odbył się pokaz pt. „I Ty możesz zostać rycerzem”. Młodzież naszego gimnazjum mogła przenieść się w czasy średniowiecza i stanąć oko w oko z rycerzem. W trakcie pokazu uczniowie mogli zobaczyć, jak wyglądał rycerz średniowieczny, jakimi zasadami kierował się oraz jaką bronią walczył. Młodzież brała aktywny udział w pokazie: jeden z uczniów był pasowany na rycerza, inny walczył na miecze. Wiadomości prezentowane na pokazie były przekazane w ciekawy i dowcipny sposób. Spotkanie było bardzo ciekawą lekcją historii i podobało się uczniom.
Nasze gimnazjum przystąpiło do ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Studium Prawa Europejskiego „Aktywna Szkoła – Aktywny Uczeń” V edycja. Celem konkursu jest spopularyzowanie wśród uczniów w całej Polsce podstawowych zasad zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży.
Przystępując do konkursu, nasza szkoła przyjęła na siebie zadania, których wykonanie będzie oceniane przez jury punktowo, w skali od 1 do 10. Warunkiem otrzymania tytułu i dyplomu AKTYWNA SZKOŁA – AKTYWNY UCZEŃ jest uzyskanie co najmniej 80 punktów za 10 zadań.
Odpowiedzialnymi za uczestniczenie naszej szkoły w tym konkursie są Karolina Woźniakowska i Henryk Grabowiecki. Przystępując do realizacji pierwszego zadania, w dniu 2 lutego nauczyciele K. Woźniakowska i H. Grabowiecki przeprowadzili ze wszystkimi klasami szkoły debatę uczniowską nt. Zdrowie na talerzu w zgodzie z piramidą żywienia. Debata wsparta była prezentacją multimedialną i zakończyła się testem sprawdzającym dla uczniów wg układu opracowanego przez nauczycieli. Test dotyczył wiedzy z doboru i kaloryczności produktów - uczniowie wykonali również prace plastyczne do obowiązującego tematu.
27 stycznia 2016 r. 57 uczniów
z klas IA, IB i IIA wzięło udział w spektaklu „Dzieła wszystkie Szekspira” przygotowanym przez aktorów Teatru Małego
w Manufakturze w Łodzi.
Trójka łódzkich aktorów – Gracjan Kielar, Jan Jakubowski i Krzysztof Pyziak przez półtorej godziny bawi publiczność żonglerką cytatami, streszczeniami fabuł i odwołaniami do stereotypowej znajomości dzieł Szekspira, którego duch pojawia się zresztą osobiście. W ramach spektaklu: “Otello” jako rap, “Makbet” po góralsku, ”Romeo i Julia” grana przez samych mężczyzn, „Kroniki królewskie” jako mecz piłkarski i “Hamlet” w wielu skróconych wersjach. Na całość składają się najsłynniejsze dialogi i monologi, w dowcipnej
i zaskakującej formie. Przedstawienie stara się przemówić zarówno do młodzieżowej, jak i dorosłej publiczności. Uczy bawiąc, a bawi ucząc. Cytaty, pastisz i parodie to tylko niektóre elementy teatralnej prowokacji. Przy okazji można przypomnieć sobie twórczość geniusza ze Stratfordu i niezależnie od wszystkich anachronizmów, przeinaczeń i przekręceń dojść do wniosku, że Szekspir był naprawdę najwybitniejszym dramaturgiem wszechczasów i zawsze warto wrócić na poważnie do jego dramatów.
Przedstawienie miało charakter interaktywny, ponieważ młodzież również brała udział w spektaklu.
Organizatorem wyjazdu była Marzena Kukuła.
15 stycznia 2016 odbyły się przesłuchania do XV Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Do konkursu zgłosiło się około 300 uczestników z powiatów piotrkowskiego i bełchatowskiego oraz Piotrkowa Tryb. Młodzież reprezentowała trzy grupy wiekowe (szkoła podstawowa, klasy 0 – III, IV – VI oraz gimnazja) oraz różne kategorie (soliści, duety, zespoły). Uczestników oceniało jury w składzie:
pan prof. Czesław Miłowicz – dyrektor PIM w Łodzi, pani Aldona Plucińska - starszy kustosz Muzeum Archeologii i Etnografii w Łodzi, pani Ewa Szymkiewicz – solistka Teatru Wielkiego w Łodzi.
Poziom uczestników był bardzo wyrównany, jury udało się wyłonić najlepszych. Zespół wokalny z gimnazjum w Szydłowie zajął III miejsce, natomiast Malwina Kopertowska uzyskała wyróżnienie w tym konkursie, w kategorii soliści.
Należy nadmienić, że konkurs odbywa się już od 15 lat, a jego głównym celem jest wyszukiwanie i promocja młodych talentów, przybliżenie tradycji związanej z Bożym Narodzeniem, szerzenie znajomości kolęd i pastorałek oraz zachęcanie do kultywowania tradycji w życiu codziennym. Przegląd niezmiennie cieszy się dużą popularnością, o czym świadczy ilość zgłaszających się na konkurs uczestników. Uroczyste podsumowanie oraz odczytanie protokołu i wręczenie nagród i dyplomów odbyło się 24 stycznia 2016 r. w Kościele MBNP w Szydłowie.
Na uroczystości byli przedstawiciele władz lokalnych w osobach Wójta Gminy – pana Krzysztofa Kulińskiego, Przewodniczącego Rady Gminy – pana Dariusza Kalisiaka oraz instytucji wspierających Przegląd. Po wręczeniu nagród odbył się koncert finalistów.
Organizatorzy XV Przeglądu Kolęd i Pastorałek serdecznie dziękują Wójtowi Gminy Grabica – panu Krzysztofowi Kulińskiemu, przedstawicielom Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Tryb., przedstawicielom PZU w Piotrkowie Tryb., Szydłowskiemu Stowarzyszeniu „Przyjazny Kąt”, Księdzu Włodzimierzowi Dudce - Proboszczowi Parafii w Szydłowie oraz Radzie Rodziców przy Gimnazjum w Szydłowie za ufundowanie nagród oraz wsparcie finansowe Przeglądu.
10 stycznia 2016 r. odbył się 24. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy. Jak co roku w akcję włączyli się uczniowie Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie i kwestowali na jej rzecz na terenie gminy Grabica i ulicach Piotrkowa Trybunalskiego.
16 wolontariuszom udało się podwoić ubiegłoroczny wynik i łącznie zebrali 6282zł 49gr i 2 pensy.
Uczniowie kwestujący to: Roksana Kacperska, Anna Marchlewicz, Wiktoria Ulcyfer, Zuzanna Biernat, Justyna Kuna, Karolina Ostrowska, Emilia Janiszewska, Weronika Kaczor, Patrycja Bartkiewicz,, Dominika Kalisiak, Malwina Kopertowska, Dagmara Fryndt, Łukasz Marchlewicz, Paweł Gawroński, Dawid Budziłło i Mateusz Zielonka.
Dodajmy, że pieniądze z tegorocznej zbiórki zostana przeznaczone na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.
Coroczne przedstawienie jasełkowe to tradycja naszej szkoły. W dniu 21 grudnia 2015 roku nasi uczniowie wystawili uwspółcześnioną wersję jasełek. Wśród obecnych było wielu gości, m.in. pan Krzysztof Kuliński Wójt Gminy Grabica, pan Dariusz Kalisiak Przewodniczący Rady Gminy Grabica, radni gminy, nauczyciele, rodzice, pracownicy szkoły.
W pięknej scenerii obok Józefa, Jezusa i Maryi pojawiły się chóry anielskie, trzej królowie, prości pastuszkowie, diabły oraz ludzie XXI wieku. W ten sposób przypomniano wydarzenia sprzed ponad 2000 lat i przedstawiono najważniejsze przesłanie Bożego Narodzenia.
Szkolni aktorzy świetnie wcielili się w swoje role, grali znakomicie i z wielkim zaangażowaniem. Pani dyrektor Bożena Palus podziękowała młodym artystom oraz ich opiekunom za przygotowanie wyjątkowych jasełek, a także złożyła świąteczne życzenia przybyłym na uroczystość rodzicom, uczniom, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły. Całości dopełniała wspaniała dekoracja przygotowana przez uczennice klasy IIIA Paulinę Wnuk i Wiktorię Senderecką. Przedstawienie wzbogaciły piękne kolędy i pastorałki.
Część artystyczna została przygotowana pod kierunkiem pani Doroty Laseckiej i pana Sylwestra Ossowskiego.
W naszym gimnazjum, jak co roku w grudniu,powstała wystawa ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów szkoły. Widnieją w niej kolorowe choinki, drewniane i oświetlane szopki, sanie Św. Mikołaja, białe niczym śnieg bałwanki, czarujące bombki i mnóstwo innych, wprowadzających nas w świąteczny czas. Każda praca jest oryginalna, pomysłowa, a zarazem różnorodna pod względem wykonania i tego, z czego została zrobiona.
W dniu 21 grudnia 2015 roku podczas spotkania wigilijnego podsumowano konkurs:
I miejsce - Dominika Piotrowska kl. IIIA i Agata Piotrowska kl. IIA,
II miejsce - Dominika Kalisiak kl. IB,
III miejsce – Anna Rogozińska kl. IB,
Wyróżniono prace: Zuzanny Biernat kl. IIA, Oliwii Szczepaniak kl. IIB, Aleksandry Wocheń kl. IIB, Darii Barańskiej kl. IIB, Pauliny Wnuk kl. IIIA, Wiktorii Sendereckiej kl. IIIA. Wszystkim wręczono nagrody ufundowane z Rady Rodziców.
1 grudnia 2015 r. uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w X Powiatowym Międzygimnazjalnym Konkursie o tematyce uzależnień – „JESTEM ŚWIADOMY - JESTEM BEZPIECZNY”.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach, w I - indywidualnym teście wiedzy II miejsce zajęła Wiktoria Ordon (kl.IIIA), a III miejsce - Piotr Chycki (kl.IIIA).
Warto zaznaczyć, że w tej konkurencji wzięło udział 48 uczniów ze szkół gimnazjalnych.
II etap to konkurs drużynowy, w którym uczestnicy musieli, np. ułożyć tekst piosenki i wykonać plakat na wylosowany temat. Tutaj też nasi uczniowie nie zawiedli i w składzie: Wiktoria Ordon, Piotr Chycki i Łukasz Marchlewicz zdobyli II miejsce na 16 zespołów reprezentujących gimnazja z Piotrkowa Tryb. i powiatu piotrkowskiego.
Uczniowie przygotowywali się pod kierunkiem pedagoga szkolnego p. Elżbiety Jóźwik.
18 listopada 2015 roku w lokalu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się podsumowanie i ogłoszenie wyników XVI Powiatowego Konkursu Literackiego „Kryminał z biblioteką w tle”. W ramach konkursu nadesłano 70 prac. Prace konkursowe oceniało jury w składzie: Witold Stawski – wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim, Monika Kauc i Joanna Kiełb –bibliotekarze z piotrkowskiej książnicy. Także uczennice naszego gimnazjum brały udział w tym konkursie. Angelika Kubera – przygotowana przez p. Marzenę Kukułę – otrzymała I miejsce.
Na zakończenie spotkania wystąpiła nasza młodzież w składzie: Malwina Kopertowska, Angelika Kubera, Inez Senderecka., śpiewając piosenki patriotyczne (uczennice przygotowane zostały przez p. Sylwestra Ossowskiego).
W dniach 20-22 października 2015 roku na greckiej wyspie Paros odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie projektowe nauczycieli, w którym wzięły udział p. Sylwia Bernacka i p. Iwona Retka.
Przypomnijmy, że po raz kolejny Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie bierze udział w programie, którego głównym zadaniem jest wspieranie w zakresie efektywnego wykorzystywania potencjału kapitału społecznego oraz promowania idei uczenia się przez całe życie. Tym razem to Erasmus +, program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020, w ramach którego nasza szkoła będzie realizować projekt "Environment surrounding us as a challenge and responsibility", przewidziany na lata 2015-2017. Szkołami partnerskimi w projekcie są szkoły z Czech, Chorwacji, Grecji, Łotwy, Turcji oraz Hiszpanii. Głównym celem projektu jest podniesienie świadomości odpowiedzialności za środowisko, jakie nas otacza.
W czasie pierwszego spotkania zaangażowani w projekt nauczyciele ustalali wszelkie kwestie organizacyjne oraz merytoryczne, a także poznawali kulturę grecką, zabytki i zwyczaje tam panujące. Zwiedzili m.in. stolicę wyspy Paros- Paroikię i lokalne muzeum archeologiczne tradycyjną wieś cykladzką Piso Livadi oraz stare miasto i zamek Naousa. Wędrowali także znaną ścieżką bizantyjską i mieli okazję skosztować lokalnych przysmaków.
Kolejne spotkanie uczniów i nauczycieli odbędzie się na Łotwie.
28 października 2015 roku od godzin porannych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim rozpoczęto przesłuchania uczestników zgłoszonych do kolejnej edycji konkursu recytatorskiego. W turniejowe szranki na słowo poetyckie przystąpiło 67 osób, ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Piotrkowskiego i miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Zgodnie z tematem wybór poety i wiersza był dowolny. Młodzież prezentowała przede wszystkim polskich poetów klasycznych - Mickiewicza, Baczyńskiego, Leśmiana, Tuwima, Szymborską, Poświatowską, Asnyka, Stachurę, ale także zagranicznych – Plath, Poe, Sexton i twórców regionalnych – Witolda Stawskiego. Także uczennice naszego gimnazjum brały udział w tym konkursie. Paulina Kacperska i Karina Owczarek zajęły III miejsce. Opiekunem uczennic była Dorota Wiączek.
26 października 2015 roku w naszej szkole odbył się koncert muzyczny zespołu „String Duo”. Zespół współpracuje
z łódzkim biurem koncertowym „Wirtuoz”. Uczniowie mogli posłuchać muzyki gitarowej, dotykającej właściwie wszystkich stylów muzycznych od tzw. muzyki dawnej przez klasyczną do muzyki rozrywkowej, jazzowej i rockowej.
19 października 2015 r. w Gimnazjum w Szydłowie przeprowadzone zostały młodzieżowe wybory parlamentarne . Program "Młodzi głosują", w którym aktywnie uczestniczy nasza szkoła, jest narzędziem wyrabiania nawyku głosowania i może dzięki temu przyczynić się do kształtowania właściwych postaw obywatelskich wśród młodych obywateli.
Brak zainteresowania życiem publicznym i niska frekwencja – to problemy często dotyczące młodzieży. Program "Młodzi głosują" od 1995 roku pokazuje, że młodzi ludzie chcą i potrafią być aktywnymi oraz świadomymi obywatelami i obywatelkami. Do programu zgłosiło się 1614 gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Wydarzenie to jest w całości organizowane przez ponad cztery tysiące uczniów i uczennic biorących udział w projekcie.
Uczennice zaangażowane w przeprowadzenie młodzieżowych wyborów w naszej szkole: Zuzanna Biernat, Milena Góra, Paulina Kacperska, Wiktoria Ordon i Aleksandra Wocheń.
Koordynatorem projektu w gimnazjum była pani Elżbieta Zarzycka.
Wyniki ogólnopolskie "Młodzi głosują" zostaną opublikowane 26 października.
12 października 2015 r. miała miejsce bardzo ważna uroczystość dla naszej szkolnej społeczności – ślubowanie uczniów klas pierwszych. 49 uczniów wstąpiło w poczet braci uczniowskiej gimnazjum. Młodzież ślubowała, m.in. sumiennie spełniać obowiązki, pogłębiać swoją wiedzę, dbać o honor swojej szkoły, szanować drugiego człowieka. Ten dzień to także święto wszystkich nauczycieli i pracowników administracyjnych, którzy za swoją pracę otrzymali podziękowania.
Październik to także miesiąc poświęcony wielkiemu Polakowi – Janowi Pawłowi II i jemu poświęcono także krótką część akademii.
Na uroczystości obecni byli Wójt Gminy Grabica – pan Krzysztof Kukliński, Dariusz Kalisiak – przewodniczący Rady Gminy Grabica, Anna Kopertowska – przewodnicząca Rady Rodziców, radni Gminy Grabica, ks. Proboszcz – Włodzimierz Dudka, rodzice. Zebrani goście obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez wychowawców klas pierwszych: Karolinę Woźniakowską i Henryka Grabowieckiego oraz katechetkę – Dorotę Lasecką. Oprawę muzyczną przygotował Sylwester Ossowski.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w apelu poświęconym rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz napaści Sowietów na Polskę 17 września 1939 r. Uczniowie klasy IB pod kierunkiem pani Edyty Bakowskiej przygotowali apel, który przypomniał młodzieży o tym bolesnym w historii naszego kraju wydarzeniu. Oprawę muzyczną przygotował pan Sylwester Ossowski.
Dyrektor Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie informuje, że w bieżącym roku szkolnym utworzona zostanie ekopracownia przy udziale środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu „Moja wymarzona ekopracownia”. Podstawą jej utworzenia jest wniosek złożony przez nasza szkołę w dniu 29.04.2015 r. do WFOŚ. Tytuł projektu realizowanego prze gimnazjum brzmi: „Młodzi ekolodzy dla Gminy” przy Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie. Wartość projektu wynosi 36 600 zł.