Litwa

COMENIUS - SPOTKANIE NA LITWIE
W dniach 22 - 28 września 2014 roku szkoła Rytas Progymnasium z litewskiej Vareny gościła nauczycieli i uczniów z Polski, Turcji, Włoch, Węgier i Chorwacji. Było to już czwarte spotkanie w ramach projektu Comenius "Let Europe's Rhythm Beat in the Same Heart". W gronie gości znaleźli się nauczyciele Gimnazjum im Marii Konopnickiej w Szydłowie: p. Dyrektor Bożena Palus i p. Sylwia Bernacka (koordynator projektu), uczennice klasy IIB: Martyna Misztal, Milena Góra, Wiktoria Senderecka oraz uczennica klasy IB Zuzanna Biernat. Ponieważ temat projektu brzmi "Let Europe's Rhythm Beat in the Same Heart", goście zwiedzili wiele miejsc związanych z kulturą regionu. Byli między innymi w Merkine, gdzie mieli okazję zapoznać się z folklorem Litwy, zwiedzali Druskininkai, gdzie gościli w muzeum rzeźb wykonanych z drewna Antanas Cesnulis. Oczywiście wszyscy uczestnicy projektu mieli okazję poznania pięknej stolicy Litwy - Wilna. Po trudach zwiedzania wszyscy rozkoszowali się pobytem w Pamerkiai, z daleka od miejskiego zgiełku, którego największą atrakcją było smażenie naleśników z mąki gryczanej oraz przyrządzanie lokalnych potraw na świeżym powietrzu. Ważnym punktem programu była wizyta w szkole litewskiej, która jest bezpośrednim partnerem w projekcie. Uczniowie wszystkich szkół partnerskich przedstawiali przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne dotyczące świąt religijnych w poszczególnych krajach. Uczestniczyli także brali czynny udział w lekcji litewskiego tańca ludowego, wysłuchali wyjątkowego koncertu wykonanego przez lokalną grupę muzyczną. Ostatnim punktem wizyty był udział w "Mushroom Festival" bardzo ważnym dniu dla społeczności litewskiej, gdzie motywem przewodnim są potrawy wykonane z grzybów oraz występy lokalnych zespołów ludowych. Dzięki wspólnym wycieczkom i zajęciom uczniowie bardzo się zaprzyjaźnili, trudno im było rozstać się po tygodniowym pobycie. Kolejne spotkanie partnerów ma odbyć się w Polsce w dniach 23 - 29 listopada 2014 roku.

Zobacz zdjęcia z wizyty na Litwie