Węgry

Relacja z wizyty na Węgrzech, w szkole partnerskiej Kassai Úti Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola w Szolnok – 21-26.10.2013

W dniach 21-26 października 2013 roku szkoła Kassai Úti Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola z węgierskiego Szolnok gościła nauczycieli i uczniów z Polski, Turcji, Włoch i Chorwacji. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Comenius.
W gronie gości znaleźli się uczniowie i nauczyciele Gimnazjum im Marii Konopnickiej w Szydłowie, które bierze udział w projekcie Comenius "Let Europe's Rhythm Beat in the Same Heart". Koordynatorem projektu jest p. Sylwia Bernacka.
Było to pierwsze spotkanie, w którym wzięli udział uczniowie kl. IIIa: Zuzanna Ćwiklińska, Dagmara Wężyk oraz Mateusz Maciołek pod opieką nauczycieli: p. Dyrektor Bożeny Palus, p. Sylwii Bernackiej i p. Iwony Retki.  Ponieważ temat projektu brzmi "Let Europe's Rhythm Beat in the Same Heart", goście zwiedzili wiele miejsc związanych z kulturą regionu. Byli między innymi w Sepherd Museum w Bugacpuszta, a także w Damjanich Museum , gdzie mieli okazję zapoznać się z folklorem Węgier.
Ważnym punktem programu była wizyta w szkole węgierskiej, która jest bezpośrednim partnerem w projekcie. Uczniowie wszystkich szkół partnerskich przedstawiali przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne dotyczące kultury, tradycji i zwyczajów poszczególnych krajów.
Wszyscy uczestnicy projektu mieli także wyjątkową okazję zwiedzenia stolicy Węgier- Budapesztu, który urzekł wszystkich swą wyjątkową atmosferą. Dzięki wspólnej wycieczce uczniowie bardzo się zaprzyjaźnili, trudno im było rozstać się po tygodniowym pobycie.
Kolejne spotkanie partnerów planowane na kwiecień 2014 ma odbyć się we Włoszech.

Zobacz zdjęcia: