Chorwacja

Już po raz trzeci nauczycielki p. Sylwia Bernacka i p. Iwona Retka oraz uczennice  kl. IIA Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie Marta Szymańska, Aleksandra Woch, Monika Suma i Magdalena Pokora spotkały się w ramach projektu Comenius "Let Europe's Rhythm Beat in the Same Heart" z młodzieżą i nauczycielami 6 szkół partnerskich.
 Tym razem gości podejmowała Osnovna Skola Molve (Chorwacja).
 Zgodnie z tematem projektu, goście zwiedzili wiele miejsc związanych z kulturą regionu. Byli między innymi w galeriach sztuki w Molve i Durdevac, gdzie zapoznawali się z tajnikami  malowania na szkle, zwiedzaili Koprivnicę- miasto rowerów oraz „Sunny Village” w Jagnjedovec.
Oczywiście wszyscy uczestnicy projektu mieli okazję poznania pięknej stolicy Chorwacji- Zagrzebia.
Po trudach zwiedzania wszyscy rozkoszowali się pobytem w Parku Narodowym Jezior Plitwickich, z daleka od miejskiego zgiełku.  Największą  atrakcją parku jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami.
Ważnym punktem programu była wizyta w szkole chorwackiej, która jest bezpośrednim partnerem w projekcie. Uczniowie wszystkich szkół partnerskich przedstawiali przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne dotyczące świąt obchodzonych w poszczególnych krajach. Uczestniczyli także w wyjątkowej lekcji tańca ludowego, w pokazie weselnych strojów ludowych oraz w warsztatach malowania na szkle. Ponadto uczniowie mieli niecodzienną okazję smażenia i degustacji naleśników z pokrzywą..
Dzięki wspólnym wycieczkom i zajęciom uczniowie bardzo się zaprzyjaźnili, trudno im było rozstać się po tygodniowym pobycie.
Kolejne spotkanie partnerów odbędzie się na Litwie w dniach 22 – 28 września 2014.