Relacja z wizyty w Chorwacji

W dniach 27.03 -02.04 2017 roku szkoła Primary School Pdmurvice z chorwackiej Rijeki gościła nauczycieli i uczniów z Polski, Turcji, Grecji, Hiszpanii, Czech i Łotwy. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Erasmus +.
W gronie gości znaleźli się uczniowie i nauczyciele Gimnazjum im. Marii Konopnickiej              w Szydłowie, które bierze udział w projekcie Erasmus+ "Environment surrounding us as achallenge and responsibility". Koordynatorem projektu jest Pani Sylwia Bernacka.
Było to czwarte spotkanie, w którym wzięli udział uczniowie z kl. IA, IB i IIIB pod opieką Pani Dyrektor Bożeny Palus oraz Pani Sylwii Bernackiej   i Pani  Agnieszki Mastalerz.  Ponieważ temat projektu brzmi " Environment surrounding us as achallenge and responsibility ", goście zwiedzili wiele miejsc związanych z działaniem na rzecz środowiska naturalnego i jego ochrony. Byli między innymi w Governor's Palace, History Museum oraz Natural History Museum Rijeka gdzie mieli okazję zobaczyć zwierzęta oraz owady występujące na terenie Chorwacji, a także mogli obejrzeć interaktywny film     o „życiu podwodnym ryb“.Uczniowie naszego gimnazjum brali czynny udział  w warsztatach malowania na płótniei robieniu mydła z naturalnych składników.Uczniowie i nauczyciele mięli również okazję podziwiać nadmorskie chorwackie miasta Rijeka-Volosko-Opatija-Trsat wraz z otaczającą ich przyrodą.
Ważnym punktem programu była wizyta w szkole chorwackiej, która jest bezpośrednim partnerem w projekcie. Uczniowie wszystkich szkół partnerskich przedstawiali przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne dotyczące tradycyjnych potraw narodowych.
Wszyscy uczestnicy projektu mieli także wyjątkową okazję zwiedzenia Nature Park Učka, który urzekł wszystkich swoją wyjątkową atmosferą oraz pięknymi widokami. Dzięki wspólnej wycieczce uczniowie bardzo się zaprzyjaźnili, trudno im było rozstać się po tygodniowym pobycie.
Kolejne spotkanie dla nauczycieli szkól partnerskich planowane jest we wrześniu 2017 i odbędzie się w Czechach.