Relacja z wizyty na Łotwie

Zobacz zdjęcia: https://szydlowgim.edupage.org/album/?

W dniach 04 -10 kwietnia 2016 roku szkoła Ogres Valsts Gmnazija z łotewskiego Ogre gościła nauczycieli i uczniów z Polski, Turcji, Grecji, Hiszpanii, Czech i Chorwacji. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Erasmus +.
W gronie gości znaleźli się uczniowie i nauczyciele Gimnazjum im Marii Konopnickiej  w Szydłowie, które bierze udział w projekcie Erasmus+ "Environment surrounding us as achallenge and responsibility". Koordynatorem projektu jest p. Sylwia Bernacka.
Było to pierwsze spotkanie, w którym wzięli udział uczniowie z kl. IIIA i IIIB: Wiktoria Ordon, Piotr Chycki, Mateusz Zielonka
i Paulina Kacperska pod opieką nauczycieli: p. Sylwii Bernackiej i p. Elżbiety Jóźwik.  Ponieważ temat projektu brzmi " Environment surrounding us as achallenge and responsibility ", goście zwiedzili wiele miejsc związanych z działaniem na rzecz środowiska naturalnego i jego ochrony. Byli między innymi w Muzeum Energii Wodnej w Keguma, w Łotewskim Muzeum Historii Naturalnej w Rydze, gdzie mieli okazję w interaktywny sposób poznać zjawiska występujące w przyrodzie na całym świecie, a także w Kościele św. Piotra w Rydze, z którego wieży mogli podziwiać łotewską stolicę, jej zabytki oraz otaczającą ją przyrodę.
Ważnym punktem programu była wizyta w szkole łotewskiej, która jest bezpośrednim partnerem w projekcie. Uczniowie wszystkich szkół partnerskich przedstawiali przygotowane wcześniej prezentacje multimedialne dotyczące zmian zachodzących w przyrodzie  w poszczególnych porach roku.
Wszyscy uczestnicy projektu mieli także wyjątkową okazję zwiedzenia stolicy Łotwy - Rygi, która urzekła wszystkich swą wyjątkową atmosferą. Dzięki wspólnej wycieczce uczniowie bardzo się zaprzyjaźnili, trudno im było rozstać się po tygodniowym pobycie.
Kolejne spotkanie dla nauczycieli szkól partnerskich planowane jest w czerwcu 2016 roku  i odbędzie się w Polsce.