Międzynarodowe spotkanie nauczycieli na wyspie Paros

W dniach 20-22 października 2015 roku na greckiej wyspie Paros odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie projektowe nauczycieli, w którym wzięły udział p. Sylwia Bernacka i p. Iwona Retka.
Przypomnijmy, że po raz kolejny Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Szydłowie bierze udział w programie, którego głównym zadaniem jest wspieranie w zakresie efektywnego wykorzystywania potencjału kapitału społecznego oraz promowania idei uczenia się przez całe życie. Tym razem to Erasmus +, program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020, w ramach którego nasza szkoła będzie realizować projekt "Environment surrounding us as a challenge and responsibility", przewidziany na lata 2015-2017. Szkołami partnerskimi w projekcie są szkoły z Czech, Chorwacji, Grecji, Łotwy, Turcji oraz Hiszpanii. Głównym celem projektu jest podniesienie świadomości odpowiedzialności za środowisko, jakie nas otacza.
W czasie pierwszego spotkania zaangażowani w projekt nauczyciele ustalali wszelkie kwestie organizacyjne oraz merytoryczne, a także poznawali kulturę grecką, zabytki i zwyczaje tam panujące. Zwiedzili m.in. stolicę wyspy Paros- Paroikię i lokalne muzeum archeologiczne tradycyjną wieś cykladzką Piso Livadi oraz stare miasto i zamek Naousa. Wędrowali także znaną ścieżką bizantyjską i mieli okazję skosztować lokalnych przysmaków.
Kolejne spotkanie uczniów i nauczycieli odbędzie się na Łotwie.