Statut Koncepcja pracy szkoły Regulamin Gimnazjum im. m. Konopnickiej Program wychowawczy Program profilaktyki Regulamin Rady Rodziców Zasady współpracy szkoły z rodzicami Ceremoniał gimnazjum Procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia Procedury kontroli frekwencji

Koncepcja pracy szkoły

W obszarze dydaktycznym:

• Wdrażanie innowacji pedagogicznych.
  •  Przygotowanie uczniów do egzaminów zewnętrznych.
  •  Udział w projekcie współfinansowanym ze środków UE – „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno – przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – Eduscience”.
  •  Przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym (wykorzystanie technologii informatycznej na zajęciach).
  •  Promocja szkoły w środowisku lokalnym(konkursy językowe, recytatorskie, przegląd kolęd i pastorałek).
  •  Wspieranie talentów i uzdolnień /przygotowanie i udział w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, możliwość zaprezentowania uzdolnień artystycznych, możliwość udziału w zajęciach i zawodach sportowych, udział w działaniach wolontariatu.
  • Udział w rozmaitych zewnętrznych projektach edukacyjnych.
  •  Udział nauczycieli w różnych formach doskonalenia zawodowego.
  • Pełne wykorzystanie dostępnych środków dydaktycznych.
  •  Przeprowadzanie systematycznych badań wyników kształcenia.
  • Diagnozowania wiadomości i umiejętności uczniów na początku cyklu kształcenia, badanie wyników w ciągu roku szkolnego z poszczególnych przedmiotów.

W obszarze wychowawczym i opiekuńczym:

•  Przygotowanie uczniów do roli odpowiedzialnego członka społeczeństwa.
  • Poszanowanie tradycji (np. udział w uroczystościach szkolnych o charakterze państwowym).
  •  Kontynuacja i rozwój programów profilaktycznych.
  • Działanie na terenie szkoły organizacji skupiających młodzież i pozwalających na podejmowanie różnorodnych inicjatyw.
  • Badanie opinii uczniów, rodziców i nauczycieli dotyczących problemów szkolnych.
  • Realizacja programu wychowawczego.

W obszarze administracyjno-gospodarczym:

• Pełna komputeryzacja szkoły.
  • Zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych.
  •  Budowanie pozytywnego wizerunku szkoły na zewnątrz (prasa, radio, TV).
  •  Aktywne pozyskiwanie środków pozabudżetowych.

Inne działania:

•  Rozwój edukacji informatycznej uczniów i nauczycieli.
  •  Współpraca z mediami.

Działania nowe to:

• Wdrożenie dwóch innowacji pedagogicznych: z języka polskiego i przedmiotów przyrodniczych Eduscience, e –Twining.